Neden Porselen

NEDEN PORSELEN YEMEK TAKIMI KULLANMALIYIM?

֎ Porselen sağlıklıdır ve temizdir.
֎ Koku yapmaz ve uzun yıllar boyunca güvenle kullanabilirsiniz.
֎ Mikrop barındırmayan bir yapısı vardır.
֎ Üzerinde oluşan lekeler su tutulduğunda akar gider, kir tutmaz.
֎ Zariftir ve misafirlerinizin göz zevkine hitap eder.
֎ Parlak ve şık bir yüzeyi vardır. Sofrada dikkat çeker.
֎ Yemeklerin albenisini artırır.
֎ Yemeklerin ısı dengesini uzun süre korur.

PORSELEN KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR.

֎ Porselenlerin, fırınların ısıtıcı bölümlerinde ve mikrodalga fırınlarda ısıtılmalarında herhangi bir sakınca yoktur, rahatlıkla koyabilirsiniz. Aynı şekilde derin dondurucularda da güvenle kullanabilirsiniz.
Bu noktada dikkat etmeniz gereken porseleni dondurucudan çıkardığınız gibi fırına koymamalısınız. Ani ısı değişimleri porselenin yapısını bozabilir ve kırılabilir.
֎ Çıplak ateş üzerine kesinlikle konulmamalı.

PORSELEN YEMEK TAKIMINI YIKARKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER

֎ Öncelikle elde yıkamanın porselenin kullanımı açısından daha iyi olacağını belirtelim. Uzun yıllar desenlerinin korunmasını ve parlaklığının kalmasını istiyorsanız porselen yemek takımlarınızı elde yıkamanızı tavsiye ediyoruz.
֎ Krem veya sıvı deterjan kullanabilirsiniz.
֎ Yıkama kabınızın bakır veya alüminyum olmamasına dikkat edin. Çizilmeleri bu şekilde önleyebilirsiniz.
֎ Porselen ürünler, sert temizlik maddeleri ( bulaşık süngerinin sert yüzeyi gibi ) çamaşır suyu ve benzeri kimyasal maddeler ile yıkamamalı. Çizilmeleri bu şekilde önleyebilirsiniz.
֎ Porselenlerin süslemelerinde yoğun altın ve platin yaldız kullanılan ürünlerin ise elde yıkanmasını tavsiye ediyoruz.
֎ Porselenlerinizin yanında, tava, tencere, çatal, bıçak gibi porselen dışı eşyalar bulundurmayın. Temas etmesi halinde çizilebilir.

Makinede Yıkarken Dikkat Etmeniz Gerekenler;

֎ Kullanılacak deterjana özenle seçilmelidir. Yüksek alkali içeren deterjanlar özellikle sır üstü dekorlara ciddi zarar verir. Desenlerinin uzun süre korunması için deterjan seçimi önemlidir.
Genellikle bulaşık makinelerinde cam ve porselenler için ayrı bir program bulunur. Çünkü yüksek ısıya dayanıksız desenler uzun yıkamalar sonucu deforme olur. Bulaşık makinenizin özel bir programı olup olmadığını kontrol edin.
֎ Bulaşık makinesine özel tuzlar kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Kullanılmadığı takdirde ürün yüzeyinde zamanla kireç tabakası oluşur, ve buna bağlı olarak ürün parlaklığı bozulur.
֎ Makineye yerleştirilirken porselen ürünlerinizin birbirleriyle temas halinde olmamasına dikkat edin. Gereksiz çizilmeleri bu şekilde önlersiniz ve daha sağlıklı bir şekilde temizlenmesini sağlarsınız.
֎ Bulaşık makinesi sıcaklığı maksimum 60 derecenin üzerine çıkmayan, ılık bir yıkama programında yıkanmalıdır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yüksek ısı zarar verebilir.
֎ Makinede porselen ve metal ürünleri yan yana koymamaya özen gösterin.
֎ Makinede ki su basıncı, porselen ve cam eşyaları çarpıştıracak, hareket ettirecek düzeyde yüksek olmamalıdır. Bu nedenle makine kontrolünüzü de yaptırmanız da fayda var.
֎ Makineye atmadan önce porselenlerinize su tutmanızda fayda var. Kurumuş yemek artıkları yıkanırken porselenin dokusuna zarar verebilir, desenlerini çıkartabilir.
֎ Limonlu deterjan kullanmaktan mutlaka kaçının.

Porselen ürünler baskıdan sonra 800°C de fırınlanır.
Bu nedenle baskılar ürün içerisine işler renklerde solma ve çıkma yapmaz.
Altın ve platin renk baskılarda baskıların uzun süre kalıcı olması için elde yıkanması tavsiye edilir. Altın ve platin renklerin dışındaki ürünlerimiz makinada yıkamaya elverişlidir.